Η εβδομάδα μόδας που μας πέρασε ήταν αναμφισβήτητα μία από τις πιο retro που έχω παρακολουθήσει ποτέ στην Ελλάδα - αυτό φαινόταν τόσο στα σχέδια των ρούχων όσο και στα μαλλιά και το μακιγιάζ των μοντέλων. Απ'αυτό το στυλ δε θα μπορούσε να ξεφύγει και το show του Μάκη Τσέλιου, ο οποίος παρουσίασε μία συλλογή ρούχων ρομαντική, θηλυκή, αέρινη. Τα βασικά χρώματα ήταν το άσπρο, το μαύρο και το κόκκινο, ενώ ο σχεδιαστής έπαιξε με τις υφές χρησιμοποιώντας πολλή δαντέλα, μετάξι και βελούδο. Αν έπρεπε να χαρακτηρίσω με μία λέξη τις δημιουργίες του; Ονειρικές. Η υψηλή ραπτική είναι η ειδικότητα του Μάκη Τσέλιου, κι αυτό φάνηκε για ακόμη μία φορά.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEirFquolbc6AmAoOMR2wdWo91sUx1Ka4G6jm0rj71kg16mc_OSbEENfKN5lyo2WpY99QfDAlLCMWcf4quIx8Q7v04lZNvLFKXlCbl8A4-VMJip8StZXpyqA_Hhs_zeVSgOTRyOAfuhsiXEd/s1600/2.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhALi8qSA3n6lqufZad6clM-qWsh_OqpvEnlNtrwFegpAwNbb73V89rxqa5PO-sOR7gd-_QErL1P9qBxSqrqGczlO7b0Pr9-ZHwEm_8_KRSgDzQRolAGQbBzVTJ_jyrHLw_VK6Nsum0xVsK/s1600/11.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg8c4Fe7-BSjTia8oQPEMYaNWRHqTZg755hUBs6H7EAY_rOsTl-_ZNOXV-YwezpxowAfI47E9iHsX1LjG3u0S-4cOfTSRCsgNfg9liqqqZd5rS0pEr6-U61r-QcE-SyprJ3quZ9RXPxDwJz/s1600/12.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEixK7ovqMKBB5-fjDXuUChWuMcHX3rJUKGxHh6jY1sEorhOJM0-WMDIiuEFMnfxVrnplNs64GIoSsc59Sp4nsF795AuW05ti5N8O61VzTC2bz8ySCVoaP23R15PPUGXTbKlXE1LE9gMTse-/s1600/13.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhbFYoPQvb6ajP7QVe4OFOUQDu8-LOnti40Z1IF3IhZ2lEtlGc_kPu5Elcrh_n9S-WAR97rpa17ugnbTo7P9w-pRbmFKuaeupWgj3vuhbli0ZIohTUpsCH7-utGQgJ-gG-FOY_sZcK-E8cz/s1600/4.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjHPZxLskx71M_YA2uEo81zzoXKA3HfFpH5S3jutO99H1vOTg02rKTkTNzzCkIp_ndsS_obO1TEhPkES7Y_I05TfU32wLcRQmq1WM8Ag_sqR0u3xHIxxhq0Iz6Psqc81YdRRvpDGpVh8SRY/s1600/5.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgWHeB8WQIlioOiqfbXIXUG7pFxp6rJpMQbi0iLhg9XG_AZ1vQTa4FmW1HHMXVa00nOiZuLfEvyIXap0smmA4km7rrFxJHliO9EC_OSLwv6EwACRlopbDl88dVxp1_yPKEWSbl0qNMHv-_D/s1600/10.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiuNx75yZgja_-kyWRi1UB4py8QbNkEitguXne28bvn2X494uXbzMaMJRSvfgW0xoYVLWcetmaBP_nSIk6lLica8fUYuAW5F253uMKWmSfSBDTIDWc6b83DN2EOJ5CU2i-SvRaVye3DejE6/s1600/8.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjbaci9PkN0z5rdYLDg5rPozpYq802T7ovbNtcwRllRPKa2gi_n172O2aF4ezTE8Of2aB1ljwIL-x9l8wvXyJLo6IEilouFNceD30uogD_xv8fwnTvDv0x0u77Jt2mzRzQbjaVNZgenGN2X/s1600/7.jpg)
The 19th Athens Xclusive Designers Week was without a doubt one of the most retro I've ever seen in Greece - the designs, the hairstyles and the make-up looks made it obvious, and the famous greek designer Makis Tselios couldn't but follow this theme, presenting a very romantic, feminine and airy collection. The dominant colours were three: White, black and red, while the designer played a lot with textures using lace, silk and velour. If I had to describe his creations in one word, that would be "dreamy". Haute couture is his specialty and that was proved once again.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjiuFhTJCaW-BL5NpE8IdJybGlff7F7BdIivG6ZHh9eNeX_lDEx8GHNMGGKZg0l18I3KWunMnZQYohZM22GQL9v5mb_tqbFs3ZzXfwANx6bwSRpiWuyfcrWcJVDPm4ir6xluj-PpKd72Bsx/s640/IMG_20160414_174118.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAdW6yi_-X4MkoMfckahQiVzeHszv-9KRPdcYjnWTW1Eh0rFyIvyMwlFOB6DsUuXWyTegn8_oNGkqiaWLY5bgKaQNthIoUMJwQAx30ggoglffMgKMSMTwRTNVpuDJdx4zjy0fPsB48fwUp/s1600/c2f9ba4446f6052f548bddc22209e23c.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου